- Home
- Components
- Memory
- Corsair Vengeance RGB Black 1x16Go 6000MHz CL36 - Ryzen Edition
Corsair — CMH16GX5M1E6000Z36
326,95 €
See price history| Brand | Corsair |
|---|---|
| Reference | CMH16GX5M1E6000Z36 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| RGB | |
| Materials | Aluminum |
| Has Heatsink | Yes |
| ECC | No |
|---|---|
| Pins | 288 |
| Type | DDR5 |
| Standard | DDR5-6000 |
| Format | DIMM |
| Modules | 1 |
| Capacity | 16 Go |
| Frequency | 6000 MHz |
| Registered | No |
| Unbuffered | Yes |
| Capacity per Module | 16 Go |
| Voltage | 1.35 V |
|---|---|
| Minimum Voltage | 1.35 V |
| CAS Latency | 36 |
|---|---|
| RAS to CAS | 44 |
| RAS Active | 96 |
| RAS Precharge | 44 |
| Fan | No |
|---|---|
| LED | Yes |
| LED RGB | Yes |
| Usage Type | desktop |
| AMD Optimized | Yes |
| XMP Compatible | Yes |
| EXPO Compatible | Yes |
| Apple Optimized | No |
| Intel Optimized | Yes |