- Home
- Components
- Graphics Cards
- Sparkle Technology Intel Arc A310 OMNI View 4Go GDDR6
Sparkle Technology Intel Arc A310 OMNI View 4Go GDDR6
Sparkle Technology — 1A1-S00424000G
Recommended
156,09 €
See price historySparkle Technology — 1A1-S00424000G
156,09 €
See price history| Brand | Sparkle Technology |
|---|---|
| Reference | 1A1-S00424000G |
| Chipset Brand | Intel |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Blue | |
| Silver | |
| Fan Count | 1 |
| Materials | Aluminum |
| PCB | |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 4, version: 2.0b |
| Memory Bus | 64 bits |
|---|---|
| Memory Size | 4 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | Arc A310 |
| Base Frequency | 1000 MHz |
| Boost Frequency | 2340 MHz |
| Memory Frequency | 15500 MHz |
| Stream Processors | 768 |
| TDP | 50 W |
|---|---|
| Power Connectors | - |
| PCIe Lanes | 8 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| Active PCIe Lanes | 8 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | No |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.3 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 1 |
|---|---|
| Width | 18 mm |
| Height | 107 mm |
| Length | 145 mm |