- Home
- Components
- SSDs
- Silicon Power Slim S56 120Go
Silicon Power Slim S56 120Go
Silicon Power — SIL4712702652895
Silicon Power — SIL4712702652895
| Brand | Silicon Power |
|---|---|
| Reference | SIL4712702652895 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| IOPS Read | 50000 |
|---|---|
| Endurance | 65 TBW |
| IOPS Write | 40000 |
| Read Speed | 560 Mo/s |
| Write Speed | 530 Mo/s |
| NVMe | No |
|---|---|
| Cache | 0 Mo |
| Format | 2.5" |
| Capacity | 120 Go |
| Controller | Phison |
| Form Factor | 2.5" |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Controller Brand | Phison |
| Cooling | Passive |
|---|---|
| Has Heatsink | No |
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 100 mm |
|---|---|
| Height | 7 mm |
| Length | 69.85 mm |
| Weight | 41 g |
45,69 €
See price history