- Home
- Components
- Case Fans
- Noctua NF-A14 iPPC-3000 PWM 140mm
Noctua NF-A14 iPPC-3000 PWM 140mm
Noctua — NF-A14 IPPC-3000 PWM
43,96 €
See price historyNoctua — NF-A14 IPPC-3000 PWM
43,96 €
See price history| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NF-A14 IPPC-3000 PWM |
| ProductSpecs.isRGB | No |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.zeroRPMMode | No |
| Low Profile | No |
| Width with Fan | 140 mm |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 25 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 140 |
| ProductSpecs.staticPressure | 10.52 |
| Maximum RPM | 3000 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 800 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 41.3 dB |
| Maximum Airflow | 158.5 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Plastic |
|---|---|
| Rubber | |
| Steel |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Server |
| Workstation | |
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Fan Diameter | 140 mm |