- Home
- Components
- Processors
- Intel Core i3-13100F - Box
94,09 €
See price history94,09 €
See price history| Brand | Intel |
|---|---|
| Reference | BX8071513100F |
| ProductSpecs.coreFamily | Raptor Cove |
| Chipset Model | Core i3 |
| ProductSpecs.microarchitecture | Raptor Lake |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | Intel 1700 |
|---|---|
| Bus Type | DMI |
| Bus Speed | 8 MT/s |
| Core Name | Raptor Lake |
| Platform | Raptor Lake-S |
| Process Node | 10 nm |
| Cores | 4 |
|---|---|
| L1 Cache | 0.32 Mo |
| L2 Cache | 5 Mo |
| L3 Cache | 12 Mo |
| Threads | 8 |
| Base Frequency | 3400 MHz |
| Boost Frequency | 4500 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR5 |
| Memory Frequencies | 3200 |
| 4800 |
| Integrated Graphics | No |
|---|
| TDP | 58 W |
|---|---|
| Power Consumption | 110 W |
| Gaming Optimized | No |
|---|---|
| AI Ready | Yes |
| Usage Type | desktop |
| Box Version | Yes |
| Cooler Included | Yes |
| Virtualization Technology | Intel VT-d |
| Intel VT-x | |
| Chipset Compatibility | Intel B660 |
| Intel B760 | |
| Intel H610 | |
| Intel H670 | |
| Intel H770 | |
| Intel Z690 | |
| Intel Z790 |