- Home
- Components
- Case Fans
- Noctua NF-P14r redux-1500 PWM 140mm
19,84 €
See price history19,84 €
See price history| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NF-P14(R)-REDUX-1500 PWM |
| ProductSpecs.isRGB | No |
| ProductSpecs.colors | Grey |
| ProductSpecs.isARGB | No |
| Length | 140 mm |
| Minimum Noise | 0 dB |
| ProductSpecs.toolFree | No |
| ProductSpecs.zeroRPMMode | No |
| Width with Fan | 140 mm |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 25 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 140 |
| ProductSpecs.staticPressure | 1.91 |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Clearance Required | minDistance: 105, minDistanceUnit: mm |
| Maximum RPM | 1500 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 420 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 25.8 dB |
| Maximum Airflow | 133.7 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|---|
| Additional Connectors | 1x OTHER |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Fiberglass |
|---|---|
| PBT GF30 | |
| Silicone |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Ball Bearing | No |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Width | 140 mm |
|---|---|
| Height | 25 mm |
| Weight | 195 g |
| Fan Diameter | 140 mm |