- Home
- Components
- Motherboards
- Biostar A68N-2100K
74,59 €
See price history74,59 €
See price history| Brand | Biostar |
|---|---|
| Reference | A68N-2100K |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Height | 170 mm |
| Materials | PCB |
| ProductSpecs.biosFeatures | clearCmos: true |
| Chipset | AMD A68 |
|---|---|
| CPU Socket | AMD FM2+ |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 16 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Single Channel |
| Max Memory per Slot | 8 Go |
| Supported Memory Frequencies | 800 MHz |
| 1066 MHz | |
| 1333 MHz |
| Integrated Graphics | Yes |
|---|---|
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 2.0 x16 (x4) |
|---|
| Audio Chipset | Realtek ALC887 7.1 channels |
|---|---|
| Audio Channels | 7 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek RTL8111H |
| RAID Supported | No |
|---|---|
| Storage Connectors | 2x SATA 3.0 |
| Rear I/O | 1x PS2 |
|---|---|
| 1x PS2 | |
| 2x USB-A 3.1 Gen 1 | |
| 2x USB-A 2.0 | |
| 1x HDMI 1.4 | |
| 1x VGA | |
| 1x RJ45 1000 | |
| 3x AUDIO_JACK |
| Internal Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
|---|---|
| 1x POWER_CPU 4-pin | |
| 1x FAN | |
| 1x FAN | |
| 1x PANEL_FRONT | |
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 1x S_PDIF | |
| 2x USB_2_0 | |
| 1x TPM | |
| 1x COM | |
| 1x OTHER |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | No |
| Width | 170 mm |
|---|---|
| Length | 170 mm |
| Form Factor | Mini-ITX |