| Brand | Kingston |
|---|---|
| Reference | SKC600/512G |
| IOPS Read | 90000 |
|---|---|
| Endurance | 300 TBW |
| IOPS Write | 80000 |
| Read Speed | 550 Mo/s |
| Write Speed | 520 Mo/s |
| NVMe | No |
|---|---|
| Format | 2.5" |
| Capacity | 512 Go |
| Controller | Phison 3110 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Controller Brand | Phison |
| Has Heatsink | No |
|---|---|
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 69.85 mm |
|---|---|
| Height | 7 mm |
| Length | 100.1 mm |
| Weight | 40 g |