| Brand | Thermalright |
|---|---|
| Reference | AXP120X67 |
| ProductSpecs.isRGB | No |
| Maximum TDP | 95 W |
| Included Fans | count: 1 |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 120 |
| Maximum RPM | 1800 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 0 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 26.1 dB |
| Maximum Airflow | 59 CFM |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| Supported Sockets | AMD AM4 |
|---|---|
| AMD AM5 | |
| Intel 1150 | |
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 | |
| Intel 2011-3 |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper | |
| Nickel |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Multimedia |
| Office | |
| Top Flow | Yes |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Low Profile | Yes |
| Heat Pipe Count | 6 |
| Double Tower | No |
| Ball Bearing | No |
| Weight | 490 g |
|---|---|
| Width with Fan | 123.5 mm |
| Height with Fan | 67 mm |