- Home
- Components
- Graphics Cards
- PNY RTX PRO 4000 Blackwell 24Go GDDR7
PNY RTX PRO 4000 Blackwell 24Go GDDR7
PNY — VCNRTXPRO4000-SB, VCNRTXPRO4000LP-SB
1 642,99 €
See price historyPNY — VCNRTXPRO4000-SB, VCNRTXPRO4000LP-SB
1 642,99 €
See price history| Brand | PNY |
|---|---|
| Reference | VCNRTXPRO4000-SB, VCNRTXPRO4000LP-SB |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| Fan Count | 1 |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 4, version: 2.1b |
| Memory Bus | 192 bits |
|---|---|
| Memory Size | 24 Go |
| Memory Type | GDDR7 |
| Chipset Model | RTX PRO 4000 Blackwell |
| Base Frequency | 1590 MHz |
| Boost Frequency | 2617 MHz |
| Memory Frequency | 1750 MHz |
| Stream Processors | 8960 |
| TDP | 140 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 16, type: POWER_PCIE, count: 1, connectorStandard: 12VHPWR |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| Active PCIe Lanes | 16 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Blower |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | No |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.4 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 1 |
|---|---|
| Width | 112 mm |
| Height | 112 mm |
| Length | 241 mm |