- Home
- Components
- Graphics Cards
- SAPPHIRE Radeon RX 7600 Pulse 8Go GDDR6
SAPPHIRE — PULSE AMD RADEON RX 7600 GAMING 8GO
349,95 €
See price history| Brand | SAPPHIRE |
|---|---|
| Reference | PULSE AMD RADEON RX 7600 GAMING 8GO |
| Chipset Brand | AMD |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Grey | |
| Fan Count | 2 |
| ProductSpecs.frameSync | FreeSync Premium Pro |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 1, version: 2.1a |
| type: DISPLAYPORT, count: 3, version: 1.4a |
| Memory Bus | 128 bits |
|---|---|
| Memory Size | 8 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | Radeon RX 7600 |
| Base Frequency | 1720 MHz |
| Boost Frequency | 2755 MHz |
| Memory Frequency | 18000 MHz |
| Stream Processors | 2048 |
| TDP | 185 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 1 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| Active PCIe Lanes | 8 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.3 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2 |
|---|---|
| Width | 107.1 mm |
| Height | 44.07 mm |
| Length | 240 mm |