| Brand | Corsair |
|---|---|
| Reference | CP-9020277-EU |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Designation | Corsair CX550 |
| ProductSpecs.warrantyYears | 5 |
| 80 Plus Efficiency | Bronze |
| Wattage | 550 W |
|---|---|
| 80 Plus Certified | Yes |
| Modular | No |
|---|---|
| Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 3x POWER_SATA | |
| 2x POWER_MOLEX 4-pin | |
| 2x POWER_PCIE 8-pin | |
| Modularity Type | Non-Modular |
| Fan Size | 120 mm |
|---|---|
| Silent | Yes |
| Cooling Type | Active |
| ATX Standards | ATX12V |
|---|---|
| EPS12V | |
| ATX 3.0 Support | No |
| ATX 3.1 Support | No |
| Multi-GPU Support | No |
| RGB Lighting | No |
|---|---|
| Usage Type | Desktop |
| Width | 140 mm |
|---|---|
| Height | 86 mm |
| Length | 125 mm |
| Weight | 1.87 kg |
| Form Factor | ATX/EPS |