| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | B760M D3HP |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Height | 35 mm |
| Materials | PCB |
| ProductSpecs.biosFeatures | dualBios: false, clearCmos: true, flashback: true |
| Chipset | Intel B760 Express |
|---|---|
| CPU Socket | Intel 1700 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 128 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Slots | 4 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 32 Go |
| Supported Memory Frequencies | 2133 MHz |
| 2400 MHz | |
| 2666 MHz | |
| 2933 MHz | |
| 3000 MHz | |
| 3200 MHz | |
| 3300 MHz | |
| 3333 MHz | |
| 3400 MHz | |
| 3466 MHz | |
| 3500 MHz | |
| 3600 MHz | |
| 3733 MHz | |
| 3800 MHz | |
| 3900 MHz | |
| 4000 MHz | |
| 4133 MHz | |
| 4200 MHz | |
| 4266 MHz | |
| 4300 MHz | |
| 4400 MHz | |
| 4500 MHz | |
| 4600 MHz | |
| 4700 MHz | |
| 4800 MHz | |
| 4933 MHz | |
| 5000 MHz | |
| 5133 MHz | |
| 5333 MHz |
| Integrated Graphics | No |
|---|---|
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 4.0 x16 |
|---|---|
| 2x PCIe 3.0 x1 |
| Audio Chipset | Realtek Audio CODEC |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek GbE LAN |
| RAID Supported | Yes |
|---|---|
| Storage Connectors | 4x SATA 3.0 |
| 2x M2 | |
| Supported RAID Modes | 0 |
| 1 | |
| 5 | |
| 10 |
| Rear I/O | 2x USB-A 2.0 |
|---|---|
| 1x VGA | |
| 1x RJ45 | |
| 3x AUDIO_JACK | |
| 3x USB-A 3.2 Gen 1 | |
| 1x PS2 | |
| 1x DISPLAYPORT 1.2 | |
| 1x HDMI 2.1 |
| Internal Connectors | 1x BIOS_BUTTON |
|---|---|
| 1x USB-C 3.2 Gen 1 | |
| 1x LED_ARGB | |
| 1x LED_RGB | |
| 4x USB-A 2.0 | |
| 2x USB-A 3.2 Gen 1 | |
| 1x S_PDIF | |
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 1x COM | |
| 3x FAN 4-pin | |
| 1x TPM |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | No |
| Width | 244 mm |
|---|---|
| Length | 244 mm |
| Form Factor | Micro ATX |