- Home
- Components
- Processors
- Intel Core i3 12100 - Bulk
Intel Core i3 12100 - Bulk
Intel — CM8071504651012
Intel — CM8071504651012
| Brand | Intel |
|---|---|
| Reference | CM8071504651012 |
| Chipset Model | Intel Core i3 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | Intel 1700 |
|---|---|
| Core Name | Alder Lake |
| Platform | Intel Alder Lake-S |
| Process Node | 10 nm |
| Cores | 4 |
|---|---|
| L2 Cache | 5 Mo |
| L3 Cache | 12 Mo |
| Threads | 8 |
| Base Frequency | 3300 MHz |
| Boost Frequency | 4300 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR5 |
| Memory Frequencies | 3200 |
| 4800 |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics 730 |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| TDP | 60 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | No |
| Cooler Included | No |
| Virtualization Technology | Intel VT-x |
| Chipset Compatibility | Intel B660 Express |
| Intel H610 Express | |
| Intel H670 Express | |
| Intel Z690 Express |
129,95 €
See price history