| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NH-L9A-AM5 |
| ProductSpecs.colors | Beige |
| Brown | |
| Length | 92 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 92 |
| Maximum RPM | 2500 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 600 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 23.6 dB |
| Maximum Airflow | 33.84 CFM |
| Fan Diameter | 92 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| Supported Sockets | AMD AM5 |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Multimedia |
| Office | |
| Top Flow | Yes |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Low Profile | Yes |
| Double Tower | No |
| Ball Bearing | Yes |
| Variable Speed | Yes |
| Width | 114 mm |
|---|---|
| Height | 23 mm |
| Weight | 495 g |
| Width with Fan | 114 mm |
| Height with Fan | 37 mm |