- Home
- Components
- Motherboards
- ASUS ROG STRIX X870E-H GAMING WIFI Hatsune Miku Edition
579,95 €
See price history| Brand | ASUS |
|---|---|
| Reference | 90MB1MA0-M0EAY0 |
| ProductSpecs.colors | Blue |
| Green | |
| Pink |
| Chipset | AMD X870E |
|---|---|
| CPU Socket | AMD AM5 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 256 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Slots | 4 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 64 Go |
| Supported Memory Frequencies | 4800 MHz |
| 5000 MHz | |
| 5200 MHz | |
| 5400 MHz | |
| 5600 MHz | |
| 5800 MHz | |
| 6000 MHz | |
| 6200 MHz | |
| 6400 MHz | |
| 6600 MHz | |
| 6800 MHz | |
| 7000 MHz | |
| 7200 MHz | |
| 7600 MHz | |
| 7800 MHz | |
| 7900 MHz | |
| 8000 MHz |
| Integrated Graphics | No |
|---|---|
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 5.0 x16 |
|---|---|
| PCIe 4.0 x16 (x4) |
| Audio Chipset | ALC1220P + SupremeFX |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Version | 7 |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Ethernet Controllers | 5 Mbps Realtek |
| RAID Supported | Yes |
|---|---|
| Storage Connectors | 4x SATA 3.0 |
| 3x M2 | |
| 2x M2 | |
| Supported RAID Modes | 0 |
| 1 | |
| 5 | |
| 10 |
| Rear I/O | 1x HDMI |
|---|---|
| 2x USB-C 4 | |
| 1x USB-C 3.1 | |
| 2x USB-A 2.0 | |
| 4x USB-A 3.1 | |
| 1x RJ45 | |
| 1x S_PDIF | |
| 2x AUDIO_JACK | |
| 2x SMA |
| Internal Connectors | 3x LED_ARGB |
|---|---|
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 2x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 4x USB_2_0 | |
| 2x USB_3_0 | |
| 1x USB_3_2 |
| Usage | Gaming |
|---|---|
| LED Lighting | Yes |
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | Yes |
| Width | 244 mm |
|---|---|
| Length | 305 mm |
| Form Factor | ATX |