| Brand | MSI |
|---|---|
| Reference | PRO H610M-G DDR4 |
| Height | 65 mm |
| ProductSpecs.eccSupport | No |
| ProductSpecs.biosFeatures | dualBios: false, clearCmos: true |
| Chipset | Intel H610 Express |
|---|---|
| CPU Socket | Intel 1700 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 64 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 32 Go |
| Supported Memory Frequencies | 2133 MHz |
| 2400 MHz | |
| 2666 MHz | |
| 2933 MHz | |
| 3200 MHz |
| Integrated Graphics | No |
|---|---|
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 4.0 x16 |
|---|---|
| PCIe 3.0 x1 | |
| Multi-GPU Type | None |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Intel I219-V |
| RAID Supported | No |
|---|---|
| Storage Connectors | 1x M2 |
| 4x SATA 3.0 |
| Rear I/O | 1x HDMI 2.1 |
|---|---|
| 1x DISPLAYPORT 1.4 | |
| 1x VGA | |
| 4x USB-A 2.0 | |
| 2x USB-A 3.2 Gen 1 | |
| 1x RJ45 1.0 | |
| 1x PS2 | |
| 3x AUDIO_JACK |
| Internal Connectors | 1x LED_RGB |
|---|---|
| 2x LED_ARGB | |
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 1x CHASSIS_INTRUSION | |
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 2x USB_2_0 | |
| 2x USB_3_0 |
| Usage | Multimedia |
|---|---|
| LED Lighting | Yes |
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | Yes |
| Width | 211 mm |
|---|---|
| Length | 244 mm |
| Form Factor | Micro ATX |