| Brand | ASUS |
|---|---|
| Reference | 90MB1G80-M0EAY0 |
| Chipset | Intel H610 Express |
|---|---|
| CPU Socket | Intel 1700 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 96 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 48 Go |
| Supported Memory Frequencies | 4800 MHz |
| 5000 MHz | |
| 5200 MHz | |
| 5400 MHz | |
| 5600 MHz |
| Integrated Graphics | No |
|---|---|
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 4.0 x16 |
|---|---|
| PCIe 3.0 x1 |
| Audio Chipset | Integrated |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek GbE LAN |
| RAID Supported | No |
|---|---|
| Storage Connectors | 1x M2 |
| 4x SATA 3.0 |
| Rear I/O | 1x VGA |
|---|---|
| 1x HDMI | |
| 2x USB-A 3.0 | |
| 4x USB-A 2.0 | |
| 1x RJ45 | |
| 1x PS2 | |
| 1x OTHER | |
| 3x AUDIO_JACK |
| Internal Connectors | 1x LED_RGB |
|---|---|
| 1x OTHER | |
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 4x USB_2_0 | |
| 2x USB_3_0 |
| Usage | Multimedia |
|---|---|
| LED Lighting | Yes |
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | No |
| Width | 203 mm |
|---|---|
| Length | 234 mm |
| Form Factor | Micro ATX |