| Brand | Arctic |
|---|---|
| Reference | ACFRE00124A |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.isARGB | Yes |
| Maximum TDP | 165 W |
| Included Fans | count: 2 |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 104 |
| Maximum RPM | 2000 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 200 RPM |
| Fan Count | 2 |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Connectors | 2x FAN 4-pin |
|---|---|
| Additional Connectors | 1x LED_ARGB |
| Supported Sockets | AMD AM4 |
|---|---|
| AMD AM5 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| LED Color | Multicolor |
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Multimedia | |
| Office | |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Heat Pipe Count | 4 |
| Weight | 917 g |
|---|---|
| Width with Fan | 126 mm |
| Height with Fan | 159 mm |