| Brand | NZXT |
|---|---|
| Reference | RF-U28HF-B1 |
| ProductSpecs.isRGB | Yes |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.isARGB | Yes |
| Length | 26 mm |
| Minimum Noise | 20 dB |
| ProductSpecs.zeroRPMMode | Yes |
| Width with Fan | 140 mm |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 280 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 26 |
| ProductSpecs.staticPressure | 3.2 |
| Maximum RPM | 2000 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 500 RPM |
| Fan Count | 2 |
| Maximum Noise | 34.5 dB |
| Maximum Airflow | 98.61 CFM |
| Minimum Airflow | 48.5 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 8-pin |
|---|---|
| 1x LED_ARGB 4-pin | |
| Additional Connectors | 1x OTHER |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| LED Color | Multicolor |
| Materials | PCB |
|---|---|
| Plastic | |
| Rubber |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Cooling Type | Active |
| Ball Bearing | No |
| Variable Speed | Yes |
| Width | 140 mm |
|---|---|
| Height | 280 mm |
| Weight | 560 g |
| Fan Diameter | 140 mm |