- Home
- Components
- Power Supplies
- Thermaltake Germanium Pro RGB 1000W Black
157,90 €
See price history| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Reference | WG1000RE |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.railConfig | Single Rail |
| Designation | Thermaltake Germanium Pro RGB 1000W |
| ProductSpecs.rail12vAmps | 83.3 |
| 80 Plus Efficiency | Gold |
| Wattage | 1000 W |
|---|---|
| 80 Plus Certified | Yes |
| Modular | Yes |
|---|---|
| Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
| 2x POWER_CPU 8-pin | |
| 5x POWER_PCIE 8-pin | |
| 1x POWER_PCIE 16-pin | |
| 12x POWER_SATA | |
| 4x POWER_MOLEX 4-pin |
| Fan Size | 120 mm |
|---|---|
| Cooling Type | Active |
| ATX Standards | ATX12V |
|---|---|
| ATX 3.0 Support | No |
| ATX 3.1 Support | Yes |
| Multi-GPU Support | Yes |
| RGB Lighting | Yes |
|---|---|
| Usage Type | Desktop |
| Width | 150 mm |
|---|---|
| Height | 86 mm |
| Length | 140 mm |
| Form Factor | ATX |