- Home
- Components
- Motherboards
- ASRock B450M-HDV R4.0
73,90 €
See price history73,90 €
See price history| Brand | ASRock |
|---|---|
| Reference | B450M-HDV R4.0 |
| Chipset | AMD B450 |
|---|---|
| CPU Socket | AMD AM4 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 32 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 16 Go |
| Supported Memory Frequencies | 2133 MHz |
| 2400 MHz | |
| 2666 MHz | |
| 2933 MHz | |
| 3200 MHz |
| Integrated Graphics | No |
|---|---|
| CPU Integrated Graphics Compatible | No |
| PCI Slots | PCIe 3.0 x16 |
|---|---|
| PCIe 2.0 x1 |
| Audio Chipset | Realtek ALC887 |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek RTL8111H |
| RAID Supported | Yes |
|---|---|
| Storage Connectors | 1x M2 |
| 4x SATA 3.0 | |
| Supported RAID Modes | 0 |
| 1 | |
| 10 |
| Rear I/O | 1x VGA |
|---|---|
| 1x HDMI | |
| 1x DVI | |
| 4x USB-A 3.0 | |
| 2x USB-A 2.0 | |
| 1x RJ45 | |
| 1x PS2 | |
| 3x AUDIO_JACK |
| Internal Connectors | 1x TPM |
|---|---|
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 1x POWER_CPU 4-pin | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 1x COM | |
| 4x USB_2_0 | |
| 2x USB_3_0 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | No |
| Width | 201 mm |
|---|---|
| Length | 230 mm |
| Form Factor | Micro ATX |