- Home
- Components
- CPU Coolers
- ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB
149,95 €
See price history149,95 €
See price history| Brand | ASUS |
|---|---|
| Reference | 90RC0191-B0EAY0 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.isARGB | Yes |
| Length | 397 mm |
| Included Fans | count: 3, model: TUF GAMING LC III 360 ARGB MF-12, isARGB: true, maxRPM: 2600, minRPM: 650, diameter: 120, maxNoise: 37.4, maxAirflow: 90.78, minAirflow: 0, staticPressure: 3.82 |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 120 |
| ProductSpecs.staticPressure | 3.82 |
| Maximum RPM | 2600 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 650 RPM |
| Fan Count | 3 |
| Maximum Noise | 37.4 dB |
| Maximum Airflow | 90.78 CFM |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Connectors | 1x LED_ARGB |
|---|---|
| 1x FAN 4-pin |
| Pump RPM | 2800 RPM |
|---|---|
| Tube Length | 400 mm |
| AIO Radiator Size | 360 |
| Supported Sockets | AMD AM4 |
|---|---|
| AMD AM5 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| LED Color | Multicolor |
| Integrated Display | No |
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper | |
| Rubber |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Cooling Type | Liquid |
| Width | 120 mm |
|---|---|
| Height | 27 mm |
| Width with Fan | 397 mm |
| Height with Fan | 53 mm |