- Home
- Components
- Case Fans
- Noctua NF-F12 iPPC 2000 IP67 PWM 120mm
Noctua NF-F12 iPPC 2000 IP67 PWM 120mm
Noctua — NF-F12 IPPC-2000 IP67 PWM
44,95 €
See price historyNoctua — NF-F12 IPPC-2000 IP67 PWM
44,95 €
See price history| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NF-F12 IPPC-2000 IP67 PWM |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.toolFree | No |
| Width with Fan | 120 mm |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 25 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 120 |
| ProductSpecs.staticPressure | 3.94 |
| Maximum Operating Temperature | 140 °C |
| Maximum RPM | 2000 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 450 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 29.7 dB |
| Maximum Airflow | 71.7 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Fiberglass |
|---|---|
| Plastic | |
| Rubber |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Server | |
| Workstation | |
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Ball Bearing | No |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 190 g |
|---|---|
| Fan Diameter | 120 mm |