- Home
- Components
- Case Fans
- Arctic P14 Max 140mm Black
30,29 €
See price history30,29 €
See price history| Brand | Arctic |
|---|---|
| Reference | ACFAN00287A |
| isRGB | No |
| Colors | Black |
| isARGB | No |
| zeroRPMMode | Yes |
| Width with Fan | 140 mm |
| antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 27 mm |
| lengthWithFan | 140 |
| Maximum RPM | 2800 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 400 RPM |
| Maximum Airflow | 95 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Multimedia | |
| Office | |
| Cooling Type | Active |
| Ball Bearing | No |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 245 g |
|---|---|
| Fan Diameter | 140 mm |