| Brand | Chieftec |
|---|---|
| Reference | CLC-240-RGB |
| ProductSpecs.isRGB | Yes |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.isARGB | Yes |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 52 |
| ProductSpecs.staticPressure | 3.06 |
| Maximum RPM | 2200 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 500 RPM |
| Fan Count | 2 |
| Maximum Noise | 34.7 dB |
| Maximum Airflow | 64.72 CFM |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Connectors | 2x FAN 4-pin |
|---|
| Pump RPM | 2700 RPM |
|---|---|
| Tube Length | 400 mm |
| AIO Radiator Size | 240 |
| Supported Sockets | AMD AM2 |
|---|---|
| AMD AM2+ | |
| AMD AM3 | |
| AMD AM3+ | |
| AMD AM4 | |
| AMD AM5 | |
| AMD FM1 | |
| AMD FM2 | |
| AMD FM2+ | |
| Intel 1150 | |
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| LED Color | RGB |
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Cooling Type | Liquid |
| Weight | 1.7 kg |
|---|---|
| Width with Fan | 272 mm |
| Height with Fan | 120 mm |