- Home
- Components
- Graphics Cards
- ASUS GeForce GT 710 2Go GDDR5
75,89 €
See price history75,89 €
See price history| Brand | ASUS |
|---|---|
| Reference | 90YV0ALA-M0NA00 |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Blue | |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 1, version: 1.4b |
| type: DVI, count: 1, dviType: DVI-D | |
| type: VGA, count: 1 |
| Memory Bus | 64 bits |
|---|---|
| Memory Size | 2 Go |
| Memory Type | GDDR5 |
| Chipset Model | GeForce GT 710 |
| Base Frequency | 954 MHz |
| Memory Frequency | 5012 MHz |
| Stream Processors | 192 |
| TDP | 19 W |
|---|---|
| Power Connectors | - |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 2.0 |
| Maximum Displays | 3 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Passive |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | No |
| VR Support | No |
| Low Profile | Yes |
| Overclocked | No |
| OpenGL Version | 4.5 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2 |
|---|---|
| Width | 69 mm |
| Height | 39 mm |
| Length | 170 mm |