- Home
- Components
- Memory
- G.Skill Trident Z Neo Ryzen Edition 2x16Go 3200MHz CL16
G.Skill Trident Z Neo Ryzen Edition 2x16Go 3200MHz CL16
G.Skill — F4-3200C16D-32GTZN
Recommended
348,95 €
See price historyG.Skill — F4-3200C16D-32GTZN
348,95 €
See price history| Brand | G.Skill |
|---|---|
| Reference | F4-3200C16D-32GTZN |
| Width | 31.25 mm |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Silver | |
| Height | 44 mm |
| Length | 133.35 mm |
| Materials | Aluminum |
| Has Heatsink | Yes |
| ECC | No |
|---|---|
| Pins | 288 |
| Type | DDR4 |
| Standard | PC4-25600 |
| Format | DIMM |
| Modules | 2 |
| Capacity | 32 Go |
| Frequency | 3200 MHz |
| Registered | No |
| Unbuffered | Yes |
| Capacity per Module | 16 Go |
| Voltage | 1.35 V |
|---|---|
| Minimum Voltage | 1.35 V |
| CAS Latency | 16 |
|---|---|
| RAS to CAS | 18 |
| RAS Active | 38 |
| Command Rate | 2T |
| RAS Precharge | 18 |
| Fan | No |
|---|---|
| LED | Yes |
| LED RGB | Yes |
| Usage Type | desktop |
| AMD Optimized | Yes |
| XMP Compatible | Yes |
| EXPO Compatible | No |
| Apple Optimized | No |
| Intel Optimized | No |