- Home
- Components
- Processors
- AMD Ryzen 5 3400G Wraith Spire Edition
AMD Ryzen 5 3400G Wraith Spire Edition
AMD — YD3400C5FHBOX
AMD — YD3400C5FHBOX
| Brand | AMD |
|---|---|
| Reference | YD3400C5FHBOX |
| Chipset Model | Ryzen 5 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | AMD AM4 |
|---|---|
| Core Name | Picasso |
| Platform | Zen+ |
| Process Node | 12 nm |
| Cores | 4 |
|---|---|
| L1 Cache | 0.384 Mo |
| L2 Cache | 2 Mo |
| L3 Cache | 4 Mo |
| Threads | 8 |
| Base Frequency | 3700 MHz |
| Boost Frequency | 4200 MHz |
| Memory Controller | DDR4 |
|---|---|
| Memory Frequencies | 2133 |
| 2400 | |
| 2666 | |
| 2800 | |
| 2933 |
| Graphics Model | AMD Radeon Vega 11 Graphics |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| TDP | 65 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | Yes |
| Cooler Included | Yes |
| Chipset Compatibility | A320 |
| A520 | |
| B350 | |
| B450 | |
| X370 | |
| X470 | |
| X570 |
79,99 €
See price history