- Home
- Components
- CPU Coolers
- Akasa AK-CC7122EP01
19,95 €
See price history19,95 €
See price history| Brand | Akasa |
|---|---|
| Reference | AK-CC7122EP01 |
| ProductSpecs.isRGB | No |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Grey | |
| ProductSpecs.isARGB | No |
| Maximum TDP | 45 W |
| Minimum Noise | 15 dB |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 85.2 |
| Maximum RPM | 3000 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 600 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 30.75 dB |
| Maximum Airflow | 23.45 CFM |
| Fan Diameter | 75 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| Supported Sockets | Intel 1150 |
|---|---|
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 775 |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | ABS |
|---|---|
| Aluminum |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Top Flow | Yes |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | No |
| Low Profile | Yes |
| Double Tower | No |
| Ball Bearing | Yes |
| Variable Speed | Yes |
| Height | 29.5 mm |
|---|---|
| Weight | 152.8 g |
| Width with Fan | 87.2 mm |
| Height with Fan | 26 mm |