- Home
- Components
- SSDs
- Crucial E100 1To
Crucial E100 1To
Crucial — CT1000E100SSD8
194,95 €
See price historyCrucial — CT1000E100SSD8
194,95 €
See price history| Brand | Crucial |
|---|---|
| Reference | CT1000E100SSD8 |
| Endurance | 80 TBW |
|---|---|
| Read Speed | 5000 Mo/s |
| Write Speed | 3000 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Format | M.2 |
| Capacity | 1024 Go |
| Controller | NVMe Gen 4x4 |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Controller Brand | Micron |
| Has Heatsink | No |
|---|---|
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 22 mm |
|---|---|
| Height | 2.3 mm |
| Length | 80 mm |
| Weight | 6 g |