- Home
- Components
- Graphics Cards
- PNY GeForce RTX 5070 Ti ARGB EPIC-X RGB 16Go GDDR7
1 178,39 €
See price history1 178,39 €
See price history| Brand | PNY |
|---|---|
| Reference | VCG5070T16TFXXPB1 |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.colors | ARGB |
| Black | |
| Fan Count | 3 |
| ProductSpecs.frameSync | G-Sync |
| Materials | Aluminum |
| Copper | |
| PCB | |
| ProductSpecs.totalWidth | 300 |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 3, version: 2.1b |
| type: HDMI, count: 1, version: 2.1b |
| Memory Bus | 256 bits |
|---|---|
| Memory Size | 16 Go |
| Memory Type | GDDR7 |
| Chipset Model | RTX 5070 Ti |
| Base Frequency | 2295 MHz |
| Boost Frequency | 2640 MHz |
| Memory Frequency | 28000 MHz |
| Stream Processors | 8960 |
| TDP | 300 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 16, type: POWER_PCIE, count: 1, notes: 16-pin (12VHPWR) with included 1x16 to 3x8 adapter, connectorStandard: 12VHPWR |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| Active PCIe Lanes | 16 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | Yes |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.4 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 3 |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Height | 59 mm |
| Length | 299 mm |