| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | B550 EAGLE |
| ProductSpecs.biosFeatures | flashback: true |
| Chipset | AMD B550 |
|---|---|
| CPU Socket | AMD AM4 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 128 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Slots | 4 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 32 Go |
| Supported Memory Frequencies | 2133 MHz |
| 2400 MHz | |
| 2666 MHz | |
| 2933 MHz | |
| 3200 MHz |
| Integrated Graphics | No |
|---|---|
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 4.0 x16 |
|---|---|
| 4x PCIe 3.0 x16 (x1) |
| Audio Chipset | Integrated |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek GbE |
| RAID Supported | Yes |
|---|---|
| Storage Connectors | 1x M2 |
| 1x M2 | |
| 4x SATA 3.0 | |
| Supported RAID Modes | 0 |
| 1 | |
| 10 |
| Rear I/O | 2x USB-A 3.0 |
|---|---|
| 4x USB-A 2.0 | |
| 1x USB-C 3.0 | |
| 1x USB-A 3.1 | |
| 1x HDMI | |
| 1x RJ45 | |
| 3x AUDIO_JACK |
| Internal Connectors | 3x LED_RGB |
|---|---|
| 2x LED_ARGB | |
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 4x USB_2_0 | |
| 2x USB_3_0 | |
| 1x USB_3_2 |
| Usage | Gaming |
|---|---|
| LED Lighting | Yes |
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | No |
| Width | 244 mm |
|---|---|
| Length | 305 mm |
| Form Factor | ATX |