- Home
- Components
- SSDs
- GIGABYTE AORUS Gen4 7000E 2To
387,89 €
See price history387,89 €
See price history| Brand | GIGABYTE |
|---|---|
| Reference | AG470E2TB |
| Materials | Copper |
| IOPS Read | 650000 |
|---|---|
| Endurance | 1400 TBW |
| IOPS Write | 700000 |
| Read Speed | 7100 Mo/s |
| Write Speed | 6500 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Format | M.2 |
| Capacity | 2048 Go |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Controller Brand | Phison |
| Cooling | Passive |
|---|---|
| Has Heatsink | Yes |
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 22 mm |
|---|---|
| Height | 2.3 mm |
| Length | 80 mm |
| Weight | 80 g |