- Home
- Components
- Graphics Cards
- Gigabyte GeForce RTX 3050 Low Profile OC 6Go GDDR6
239,95 €
See price history| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | GV-N3050OC-6GL |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 2, version: 2.1 |
| type: DISPLAYPORT, count: 2, version: 1.4a |
| Memory Bus | 96 bits |
|---|---|
| Memory Size | 6 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | GeForce RTX 3050 |
| Boost Frequency | 1477 MHz |
| Memory Frequency | 14000 MHz |
| Stream Processors | 2304 |
| TDP | 80 W |
|---|---|
| Power Connectors | - |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| AI Support | Yes |
| VR Support | No |
| Low Profile | Yes |
| Overclocked | Yes |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2 |
|---|---|
| Width | 69 mm |
| Height | 36 mm |
| Length | 181 mm |