- Home
- Components
- Graphics Cards
- Gigabyte Radeon RX 7600 GAMING OC 8Go GDDR6
369,95 €
See price history| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | GV-R76GAMING OC-8GD |
| Chipset Brand | AMD |
| Fan Count | 3 |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 2, version: 2.1 |
| type: DISPLAYPORT, count: 2, version: 1.4a |
| Memory Bus | 128 bits |
|---|---|
| Memory Size | 8 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | Radeon RX 7600 |
| Boost Frequency | 2755 MHz |
| Memory Frequency | 18000 MHz |
| Stream Processors | 2048 |
| TDP | 200 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 1 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2.5 |
|---|---|
| Width | 115 mm |
| Height | 50 mm |
| Length | 282 mm |