- Home
- Components
- Graphics Cards
- GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5070 Ti MASTER 16Go GDDR7
GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5070 Ti MASTER 16Go GDDR7
GIGABYTE — GV-N507TAORUS M-16GD
Recommended
1 277,59 €
See price historyGIGABYTE — GV-N507TAORUS M-16GD
1 277,59 €
See price history| Brand | GIGABYTE |
|---|---|
| Reference | GV-N507TAORUS M-16GD |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Fan Count | 3 |
| ProductSpecs.frameSync | G-Sync |
| Materials | Aluminum |
| Copper | |
| PCB | |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 3, version: 2.1a |
| type: HDMI, count: 1, version: 2.1b |
| Memory Bus | 256 bits |
|---|---|
| Memory Size | 16 Go |
| Memory Type | GDDR7 |
| Chipset Model | RTX 5070 Ti |
| Base Frequency | 2295 MHz |
| Boost Frequency | 2670 MHz |
| Memory Frequency | 1750 MHz |
| Stream Processors | 8960 |
| TDP | 300 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 16, type: POWER_PCIE, count: 1, connectorStandard: 12VHPWR |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | Yes |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.3 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 3 |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 150 mm |
| Length | 360 mm |