- Home
- Components
- Processors
- AMD Ryzen 5 8400F - Tray
AMD Ryzen 5 8400F - Tray
AMD — 100-000001591
129,95 €
See price historyAMD — 100-000001591
129,95 €
See price history| Brand | AMD |
|---|---|
| Reference | 100-000001591 |
| ProductSpecs.coreFamily | Phoenix |
| Chipset Model | Ryzen 5 |
| ProductSpecs.microarchitecture | Zen 4 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | AMD AM5 |
|---|---|
| Core Name | Phoenix |
| Platform | Zen 4 |
| Process Node | 4 nm |
| Cores | 6 |
|---|---|
| L2 Cache | 6 Mo |
| L3 Cache | 16 Mo |
| Threads | 12 |
| Base Frequency | 4200 MHz |
| Boost Frequency | 4700 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR5 |
| Memory Frequencies | 3600 |
| 5200 |
| Integrated Graphics | No |
|---|
| TDP | 65 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | No |
| Cooler Included | No |
| Virtualization Technology | AMD-V |
| Chipset Compatibility | AMD A620 |
| AMD B650 | |
| AMD B650E | |
| AMD B840 | |
| AMD B850 | |
| AMD X670 | |
| AMD X670E | |
| AMD X870 | |
| AMD X870E |