- Home
- Components
- Graphics Cards
- MSI GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC 16Go GDDR7
MSI — GEFORCE RTX 5080 16G VENTUS 3X OC
1 489,95 €
See price history| Brand | MSI |
|---|---|
| Reference | GEFORCE RTX 5080 16G VENTUS 3X OC |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| Fan Count | 3 |
| ProductSpecs.frameSync | G-Sync |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 1, version: 2.1b |
| type: DISPLAYPORT, count: 3, version: 2.1b |
| Memory Bus | 256 bits |
|---|---|
| Memory Size | 16 Go |
| Memory Type | GDDR7 |
| Chipset Model | RTX 5080 |
| Base Frequency | 2295 MHz |
| Boost Frequency | 2640 MHz |
| Memory Frequency | 15000 MHz |
| Stream Processors | 10752 |
| TDP | 360 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 16, type: POWER_PCIE, count: 1, connectorStandard: 12VHPWR |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.3 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2.5 |
|---|---|
| Width | 121 mm |
| Height | 49 mm |
| Length | 303 mm |