- Home
- Components
- Power Supplies
- Tacens Anima APIII500
40,89 €
See price history40,89 €
See price history| Brand | Tacens |
|---|---|
| Reference | APIII500 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.railConfig | Single Rail |
| Designation | Tacens Anima APIII500 |
| ProductSpecs.rail12vAmps | 26 |
| ProductSpecs.warrantyYears | 2 |
| 80 Plus Efficiency | Bronze |
| Wattage | 500 W |
|---|---|
| 80 Plus Certified | Yes |
| Modular | No |
|---|---|
| Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 2x POWER_SATA 15-pin | |
| 2x POWER_MOLEX 4-pin | |
| Modularity Type | Non-Modular |
| Fan Size | 120 mm |
|---|---|
| Silent | No |
| Cooling Type | Active |
| ATX Standards | ATX12V |
|---|---|
| ATX 3.0 Support | No |
| ATX 3.1 Support | No |
| Multi-GPU Support | No |
| RGB Lighting | No |
|---|---|
| Usage Type | Desktop |
| Width | 291 mm |
|---|---|
| Height | 345 mm |
| Length | 188 mm |
| Weight | 890 g |
| Form Factor | ATX |