- Home
- Components
- SSDs
- Kingston KC600MS 256Go
Kingston KC600MS 256Go
Kingston — SKC600MS/256G
Kingston — SKC600MS/256G
| Brand | Kingston |
|---|---|
| Reference | SKC600MS/256G |
| IOPS Read | 90000 |
|---|---|
| Endurance | 150 TBW |
| IOPS Write | 80000 |
| Read Speed | 550 Mo/s |
| Write Speed | 500 Mo/s |
| NVMe | No |
|---|---|
| Format | mSATA |
| Capacity | 256 Go |
| Controller | SM2259 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Controller Brand | Silicon Motion |
| Has Heatsink | No |
|---|---|
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 69.85 mm |
|---|---|
| Height | 4.85 mm |
| Length | 50.8 mm |
| Weight | 7 g |
107,95 €
See price history