- Home
- Components
- SSDs
- Western Digital Blue SA510 500Go
165,79 €
See price history165,79 €
See price history| Brand | Western Digital |
|---|---|
| Reference | WDS500G3B0A |
| ProductSpecs.colors | Blue |
| Materials | Aluminum |
| PCB |
| IOPS Read | 90000 |
|---|---|
| Endurance | 200 TBW |
| IOPS Write | 82000 |
| Read Speed | 560 Mo/s |
| Write Speed | 510 Mo/s |
| NVMe | No |
|---|---|
| Cache | 256 Mo |
| Format | 2.5" |
| Capacity | 500 Go |
| Controller | Marvell 88SS1074 |
| Form Factor | 2.5 inch |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Controller Brand | Marvell |
| Cooling | Passive |
|---|---|
| Has Heatsink | No |
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 69.85 mm |
|---|---|
| Height | 7 mm |
| Length | 100.2 mm |
| Weight | 34.6 g |