| Brand | PNY |
|---|---|
| Reference | SSD7CS900-1TB-RB |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Materials | PCB |
| Plastic |
| IOPS Read | 85000 |
|---|---|
| Endurance | 450 TBW |
| IOPS Write | 80000 |
| Read Speed | 535 Mo/s |
| Write Speed | 515 Mo/s |
| NVMe | No |
|---|---|
| Format | 2.5" |
| Capacity | 1024 Go |
| Controller | Phison 88SS1074 |
| Form Factor | 2.5" 7mm |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Controller Brand | Phison |
| Has Heatsink | No |
|---|---|
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 70 mm |
|---|---|
| Height | 7 mm |
| Length | 100 mm |
| Weight | 45 g |