| Brand | NZXT |
|---|---|
| Reference | RF-U42HF-B1 |
| ProductSpecs.isRGB | Yes |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.isARGB | Yes |
| Length | 140 mm |
| ProductSpecs.toolFree | No |
| ProductSpecs.zeroRPMMode | No |
| Low Profile | No |
| Width with Fan | 140 mm |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 26 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 140 |
| ProductSpecs.staticPressure | 3.2 |
| Integrated Display | No |
| Maximum RPM | 2000 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 500 RPM |
| Fan Count | 3 |
| Maximum Noise | 34.5 dB |
| Maximum Airflow | 98.61 CFM |
| Fan Connectors | 3x FAN 4-pin |
|---|---|
| Additional Connectors | 3x LED_ARGB |
| 1x POWER_SATA |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| LED Color | Multicolor |
| Materials | Plastic |
|---|---|
| Rubber |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Multimedia | |
| Workstation | |
| Pack | Yes |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | No |
| Ball Bearing | No |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Width | 140 mm |
|---|---|
| Height | 26 mm |
| Weight | 560 g |
| Fan Diameter | 140 mm |