- Home
- Components
- Graphics Cards
- Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 16Go GDDR7
749,95 €
See price history| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | GV-N506TAERO OC-16GD |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| Fan Count | 2 |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 3, version: 2.1b |
| type: HDMI, count: 1, version: 2.1b |
| Memory Bus | 128 bits |
|---|---|
| Memory Size | 16 Go |
| Memory Type | GDDR7 |
| Chipset Model | RTX 5060 Ti |
| Boost Frequency | 2647 MHz |
| Memory Frequency | 28000 MHz |
| Stream Processors | 4608 |
| TDP | 180 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 1 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | Yes |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2 |
|---|---|
| Width | 117 mm |
| Height | 40 mm |
| Length | 281 mm |