- Home
- Components
- Graphics Cards
- Gigabyte Radeon RX 7700 XT GAMING OC 12Go GDDR6
439,95 €
See price history| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | GV-R77XTGAMING OC-12GD |
| Chipset Brand | AMD |
| Fan Count | 3 |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 2, version: 2.1 |
| type: DISPLAYPORT, count: 2, version: 2.1 |
| Memory Bus | 192 bits |
|---|---|
| Memory Size | 12 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | Radeon RX 7700 XT |
| Base Frequency | 2276 MHz |
| Boost Frequency | 2599 MHz |
| Memory Frequency | 18000 MHz |
| Stream Processors | 3456 |
| TDP | 250 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 2 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| 4K Support | No |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2 |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 56 mm |
| Length | 302 mm |