- Home
- Components
- Memory
- G.Skill Ripjaws SO-DIMM DDR4 2x8Go 2666MHz CL19
185,95 €
See price history| Brand | G.Skill |
|---|---|
| Reference | F4-2666C19D-16GRS |
| Width | 69.6 mm |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Height | 30 mm |
| Length | 69.6 mm |
| Materials | PCB |
| Has Heatsink | No |
| ECC | No |
|---|---|
| Pins | 260 |
| Type | DDR4 |
| Standard | PC4-21300 |
| Format | SO-DIMM |
| Modules | 2 |
| Capacity | 16 Go |
| Frequency | 2666 MHz |
| Registered | No |
| Unbuffered | Yes |
| Capacity per Module | 8 Go |
| Voltage | 1.2 V |
|---|---|
| Minimum Voltage | 1.2 V |
| CAS Latency | 19 |
|---|---|
| RAS to CAS | 19 |
| RAS Active | 43 |
| RAS Precharge | 19 |
| Fan | No |
|---|---|
| LED | No |
| LED RGB | No |
| Usage Type | laptop |
| AMD Optimized | No |
| XMP Compatible | No |
| EXPO Compatible | No |
| Apple Optimized | No |
| Intel Optimized | Yes |