- Home
- Components
- Case Fans
- Noctua NF-P14s redux-1200 PWM 140mm
17,14 €
See price history17,14 €
See price history| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NF-P14s-redux-1200 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Minimum Noise | 14 dB |
| ProductSpecs.toolFree | No |
| ProductSpecs.zeroRPMMode | Yes |
| Width with Fan | 140 mm |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 140 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 25 |
| ProductSpecs.staticPressure | 1.29 |
| Maximum RPM | 1200 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 350 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 19.6 dB |
| Maximum Airflow | 64.9 CFM |
| Minimum Airflow | 35 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | PBT |
|---|---|
| Plastic |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Ball Bearing | No |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 191 g |
|---|---|
| Fan Diameter | 140 mm |