| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NOCTUA NH-D9 TR5-SP6 4U |
| Length | 95 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 120 |
| Maximum RPM | 2500 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 400 RPM |
| Fan Count | 2 |
| Maximum Noise | 30.6 dB |
| Maximum Airflow | 56.7 CFM |
| Fan Diameter | 92 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| Supported Sockets | AMD SP6 |
|---|---|
| AMD sTR5 |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper | |
| Nickel |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Server |
| Top Flow | No |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Low Profile | No |
| Heat Pipe Count | 8 |
| Double Tower | Yes |
| Ball Bearing | No |
| Variable Speed | Yes |
| Width | 95 mm |
|---|---|
| Height | 134 mm |
| Weight | 769 g |
| Width with Fan | 95 mm |
| Height with Fan | 134 mm |