- Home
- Components
- Motherboards
- MSI B850I EDGE TI WIFI
201,89 €
See price history201,89 €
See price history| Brand | MSI |
|---|---|
| Reference | 260123-F6FC |
| ProductSpecs.colors | Silver |
| White | |
| Height | 24 mm |
| Materials | Aluminum |
| Copper | |
| PCB | |
| Steel | |
| ProductSpecs.biosFeatures | dualBios: false, clearCmos: true, flashback: true |
| Chipset | AMD B850 |
|---|---|
| CPU Socket | AMD AM5 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 128 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 64 Go |
| Supported Memory Frequencies | 4800 MHz |
| 5600 MHz | |
| 6400 MHz | |
| 7200 MHz | |
| 8000 MHz | |
| 8200 MHz | |
| 9600 MHz | |
| 10000 MHz |
| Graphics Chipset | AMD Integrated Graphics |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 5.0 x16 |
|---|---|
| PCIe 3.0 x1 | |
| PCIe 4.0 x4 (x2) |
| Audio Chipset | Realtek ALC4080 7.1 channels |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Version | 7 |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Ethernet Controllers | 5 Mbps Realtek RTL8126 |
| RAID Supported | Yes |
|---|---|
| Storage Connectors | 2x M2 |
| 2x SATA 3.0 | |
| Supported RAID Modes | 0 |
| 1 | |
| 10 |
| Rear I/O | 1x HDMI 2.1 |
|---|---|
| 3x USB-C 10Gbps | |
| 2x USB-A 10Gbps | |
| 1x USB-A 5Gbps | |
| 4x USB-A 2.0 | |
| 1x RJ45 5Gbps | |
| 2x AUDIO_JACK | |
| 1x S_PDIF | |
| 2x SMA | |
| 1x BIOS_BUTTON | |
| 1x BIOS_BUTTON |
| Internal Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
|---|---|
| 2x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x POWER_PCIE 8-pin | |
| 1x FAN | |
| 1x PUMP | |
| 6x FAN | |
| 2x USB_2_0 9-pin | |
| 2x USB_3_2 19-pin | |
| 1x USB_3_2 24-pin | |
| 1x AUDIO_FRONT 10-pin | |
| 2x PANEL_FRONT | |
| 1x CHASSIS_INTRUSION | |
| 1x TPM 12-pin | |
| 3x LED_ARGB 4-pin | |
| 1x LED_RGB 4-pin | |
| 1x OTHER |
| Usage | Gaming |
|---|---|
| LED Lighting | Yes |
| Connector Placement | - Pre-installed I/O shield |
| Overclocking Features | Yes |
| Width | 170 mm |
|---|---|
| Length | 170 mm |
| Form Factor | Mini-ITX |